Як нищили українську мову: "Брежневський циркуляр"

11 листопада 1978 року Міністерство освіти УССР підписало директиву про "Удосконалення вивчення російської мови в школах" .

В країні розпочалася чергова хвиля русифікації. Фактично почали втілювати попередні жовтневі рішення ЦК КПСС і уряду СССР, відомі, як "Брежнєвський циркуляр". Відповідна постанова Ради Міністрів УССР з'явилася 2 листопада.

Усім структурам, пов’язаним із наукою та освітою, було наказано до 1983-го року значно вдосконалити програми та підручники з російської мови для навчальних закладів з українською, молдавською, угорською і польською мовами навчання та передати їх до шкіл у великій кількості. Також було заплановано збільшити тиражі дитячої літератури російською мовою.

Було поставлено завдання запровадити обов'язкове вивчення російської мови в перших класах загальноосвітніх шкіл з українською мовою навчання з 1980/1981 навчального року. Особливу увагу русифікації планувалось приділити в сільських школах.

З того часу українська мова стала другорядним предметом. Кількість учнів, які вивчали її, зменшилася з 73% до 49%. Не вживали українську мову й у науково-дослідних установах. Російська отримала значну перевагу в художній і науковій літературі, періодиці, кіно, на радіо та в театрі. Україномовних книжок друкували 38%, згодом і цей показник зменшився. Лише газетній пресі вдалося зберегти міцніші позиції...

0 

Тут ще немає коментарів