Хто такий насправді Дід Мороз?

 
Образ Діда Мороза як доброго новорічного персонажа з‘явився лише наприкінці 30-х років ХХ століття. Взяли його на заміну Святому Миколаю, забороненому після приходу до влади більшовиків.
Ані Різдва, ані Нового року не святкували аж до 1936 року (до 1 січня 1937 року то був робочий день). Лише на новий 1937 рік більшовики дозволити святкувати Новий рік. Але, звісно, без будь-яких релігійних персонажів. Замість різдвяних вертепів, янголів, маленького Христа, Трьох Царів та Святого Миколая з'явилися різноманітні зайчики-ведмедики та той самий Дід Мороз. Наступного року до нього додалася Снігурка.
Хто ж вони такі - ці Дід Мороз і його "онучка"?

Насправді Дід Мороз – це міфологічний персонаж давньослав'янських племен. У давнину його вважали повелителем зими та морозів, а називали по-різному: Тріскун, Студенець, Карачун, Зимник, Мороз, Дядо Коледа, Позвізд. Його вважали господарем зими, повелителем морозу та холоду.
Згідно з віруваннями наших предків він уночі, у люті морози та віхолу, ходив попід вікнами від хати до хати й кликав людей на ім’я. Той хто відгукувався – вмирав. Вірили, що саме він занапащав урожай, виморожував людей разом із худобою та всіма їхніми припасами. Щоби задобрити Тріскуна-Мороза, для нього приносили жертву, в деяких племен — навіть людську: в лісі до дерева прив‘язували юну дівчину. Якщо на ранок її знаходили замерзлу та ще й вкриту памороззю чи снігом — це означало, що Мороз прийняв жертву, й люди переживуть зиму. Цю бідолашну дівчину й називали Снігуркою...
А в мішку "з подарунками" він насправді носив голови мертвих... А червоний кунтуш - через те, що був забризканий кров‘ю...
 
Отакий "святковий" "дєдушка Мороз" від більшовицьких людожерів.
 
На світлині - який насправді мав вигляд Дід Мороз згідно з давніми віруваннями...

0 

Тут ще немає коментарів